אודות מדלן תמ"א 38 ופינוי בינוי

כשהחלטנו במדלן לבצע ארגון הידע על שוק ההתחדשות העירונית בישראל, העמדנו לנגד עינינו בראש ובראשונה את הדיירים בעלי הזכויות. מדובר באנשים מהישוב, כמו הסבתא מרמת גן, והנכדה שמסייעת בידה, המורה, המהנדס מההייטק, והמוסכניק, אשר מוצאים את עצמם בפני סיטואציה שאינה קשורה כלל לעולמם. שום דבר בחייהם לא הכשיר אותם לקשור את גורלם וגורלה של דירתם, שהיא הנכס המשמעותי ביותר שלהם, עם חברה שתחדש את דירתם באמצעות שיפוץ מקיף או הריסה ובניה.

מבדיקת מדלן עולה כי בישראל קיימים כ-1,000 יזמי תמ"א 38. בסקר מקיף שערכנו מול בעלי דירות, חזרה בקשתם לקבל כלי אובייקטיבי שיסייע להם לבחון מה באמת עומד מאחורי כל חברה. מדלן הינה חברת הייטק לניתוח שוק הנדל"ן שהוקמה בדיוק למשימות מסוג זה. צוות הפיתוח והמחקר של החברה מונה למעלה משישים מהנדסי תוכנה, סטטיסטיקאים, מתכנני ערים, אדריכלים שמאים ואנליסטים. מדדי מדלן (למחירי הדירות, איכות בתי הספר, מאפייני השכונות ועוד) משמשים באופן תדיר את הציבור הרחב, כלי התקשורת בישראל וגופים עסקיים וממשלתיים. בהסתמך על מומחיות זו, פיתחנו מערכת בינה עסקית (BI) ייחודית לשוק ההתחדשות העירונית ומיפינו את מכלול העשייה בתחום, תוך יצירת מוקד ידע בלעדי על תמ"א 38 ופינוי בינוי, המבוסס על אסמכתאות רשמיות ובדיקות שטח.

במהלך העבודה הופתענו מכמות המקרים בהם מצאנו פערים מהותיים בין החומרים השיווקיים והפרסומים שמסרו יזמים לדיירים, ובין המציאות בפועל. כדי למנוע מצב זה פיתחנו את "מדד מדלן גלובס להתחדשות העירונית" אשר משקלל את רקורד העשייה של כל יזם באופן מקצועי ומהימן ומאפשר לדיירים לקבל החלטה מושכלת מבוססת נתונים. מדובר במהלך מהפכני לטובת הצרכן, שנועד מצד אחד להעצים את ציבור בעלי הדירות, ומצד שני לתמוך ולהבליט את החברות היזמיות שפועלות בשקיפות, מקצועיות והגינות.