מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 באשדוד

אשדוד היא בין הערים הפעילות ביותר בתחום תוכניות תמ"א 38, ובעיקר תוכניות מסוג חיזוק ותוספת, עם כ-140 פרויקטים בשלבים שונים, שהם כ-6% מכלל הבקשות מסוג זה ברחבי הארץ. לעומת זאת, מסלול תמ"א 38 להריסה ובנייה אינו נפוץ בעיר ועד היום הוגשו רק בקשות ספורות במסלול זה. בזירת ההתחדשות העירונית באשדוד פועלים כ-40 יזמים, כאשר ארבעת המובילים אחראים לכמחצית מהפרויקטים בעיר, נתון שמבטא ריכוזיות רבה בענף. העיר היא גם כר פורה לפרויקטים של פינוי-בינוי שרובם עדיין מצויים בשלבי תכנון מוקדמים. 3 פרויקטים זכו לתוקף, כאשר פרויקט אחד, ברחוב הדקל, מצוי כבר בשלבי ביצוע ובמסגרתו מתוכננת הריסה של 150 דירות ישנות ובניית 675 דירות חדשות במקומן.

עד היום אוכלסו באשדוד כ-15 פרויקטים של תמ"א 38 וישנם עוד כ-25 פרויקטים עם היתר ולפני אכלוס. כ-100 פרויקטים נוספים הגישו בקשה להיתר. העובדה ששטח הבניינים גדול יחסית והם עשויים להכיל 4 דירות בקומה, מקלה על ההיתכנות של פרויקטים של תמ"א 38 בעיר, למרות שערכי הקרקע נמוכים מאשר במרכז הארץ: בממוצע נוספות כ-16 דירות לבניין שעבר תמ"א 38, נתון שהוא גבוה משמעותית בהשוואה לממוצע הארצי שעומד על תוספת של כ-12 דירות לבניין. בנוסף, בשנה האחרונה מדיניות העירייה מעודדת תוספת משמעותית של דירות קטנות של עד כ-60 מ"ר, במטרה ליצור מלאי דירות מגוון יותר ומענה לאוכלוסייה צעירה. מדיניות זו צפויה להגדיל עוד יותר את תוספת הדירות הממוצעת לפרויקט. פקטור נוסף הוא הקרבה לים שתורמת לביקושים מצד אוכלוסייה זרה, שיכולה לקנות דירה בבניין שעבר התחדשות תמורת סכום נמוך יחסית לדירה במגדלים.

היקף יחידות הדיור המתווספות במסגרת תמ"א 38 עולה משנה לשנה: בעוד שבשנת 2013 התקבלו היתרים לתוספת של כ-70 דירות, הרי שב-2015 התקבלו היתרים ל-170 דירות. גם שיווק הדירות בפרויקטים הפעילים עולה בקצב מהיר. בשנת 2013 כ-15% מהדירות החדשות שנמכרו באשדוד היו בפרויקטי תמ"א 38 שונים ובשנת 2015 שיעורם כבר עמד על 25%. העלייה צפויה להמשיך גם בשנים הקרובות, כאשר יבשילו ההיתרים ל-400 הדירות שהוגשו ב-2014 ול-1,000 הדירות שהוגשו בשנת 2015.

מלאי המבנים הפוטנציאליים להתחדשות עירונית מתרכז בעיקר בשכונות הוותיקות בצפון העיר ובהתאם לכך גם מרבית הפרויקטים עד היום נמצאים בשכונות א' עד ו'.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
25 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
30 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
102
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
29
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
89
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

ישפה התחדשות עירונית בע"מ
28 פרויקטים בעיר
שוהם התחדשות עירונית בע"מ
8 פרויקטים בעיר
פיתוח 38 ייזום תבונה חדשנות בע"מ
10 פרויקטים בעיר
צלהר בניה ופיתוח בע"מ
5 פרויקטים בעיר
חברת אירנשטיין מגה בית פרויקטים בע"מ
14 פרויקטים בעיר
י.י. טרקלין חברה לבניה בע"מ
7 פרויקטים בעיר
י. רפאל בניין והנדסה בע"מ
4 פרויקטים בעיר
צ.א אוצר השקעות בע"מ
4 פרויקטים בעיר
נועה בנייה והשקעות בע"מ
6 פרויקטים בעיר
אם סי פרוייקטים תמ"א 38 בע"מ
6 פרויקטים בעיר
מ. לינשה ייזום והשקעות (14) בע"מ
3 פרויקטים בעיר
י. לי-דה השקעות בע"מ
3 פרויקטים בעיר
א. ישראלי חברה לבנין ופיתוח בע"מ
8 פרויקטים בעיר
שבו התחדשות עירונית בע"מ
3 פרויקטים בעיר
דניאל פרויקטים (נ.י.ד) בע"מ
3 פרויקטים בעיר
חב' מ.ת.ל השקעות בע"מ
2 פרויקטים בעיר
סבן יזמות אחרת 26 בע"מ
4 פרויקטים בעיר
א.י.פרידמן חברה ליזמות והשקעות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
י.ס. ספיר יסודות הבניה בע״מ
2 פרויקטים בעיר
ויקטור לוי חברה לבנין והשקעות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ג.ז.ניסנית בע"מ
2 פרויקטים בעיר
כהן מאיר הנדסה ובנין בע"מ
4 פרויקטים בעיר
אפק יזמות בניה לישראל בע"מ
2 פרויקטים בעיר
אחים י.ד. כהן חברה לבניה בע"מ
2 פרויקטים בעיר
תלפיות אשדוד- בניה והשקעות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
דני אביטן יזום והשקעות בע"מ
2 פרויקטים בעיר
נוגה התחדשות עירונית בע"מ
2 פרויקטים בעיר
בראשית עיר מתחדשת בע"מ
פרויקט אחד בעיר
יהלום התחדשות עירונית בע"מ
פרויקט אחד בעיר
נופי לכיש אחזקות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
YESOD
3 פרויקטים בעיר
אפיקי אשדוד התחדשות עירונית בע"מ
פרויקט אחד בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:

דבר ראש העיר אשדוד - ד"ר יחיאל לסרי

שלום לכולם,

אשדוד, העיר החמישית בגודלה במדינת ישראל רשמה הישגים בתחום איכות החיים של תושביה, וכמו מרבית הערים הגדולות היא מתמודדת עם מחסור במשאבי קרקע, עם תשתיות ישנות ברובעים הוותיקים ועם גידול דמוגרפי וצעירים בעלי זהות מקומית חזקה המבקשים להישאר ולחיות בעיר, אך מתקשים לעמוד במחירי הדיור בה. העירוניות החדשה - מונח המבקש להגדיר מחדש את החיים העירוניים בעידן המודרני ולגבש תכנון אורבני קומפקטי שמייצר חיים תוססים ומפגשים אינטימיים עם המרחב הציבורי, משקלל לא מעט פרמטרים המייצרים בו זמנית פתרונות לאתגרים קיימים תוך שמירה על איכות החיים של התושב.

דומה שהתחדשות עירונית, כחלק מאותה עירוניות חדשה, היא המנגנון הנכון ביותר למתן פתרונות ריאליים למציאות המורכבת, תוך הגשמת החזון העירוני והשמירה על ערכי סביבה ואיכות החיים. באשדוד בחרנו לפעול בו זמנית בכל השכונות הוותיקות ובהליך שיתוף ציבור רחב היקף , אנו עמלים על תכניות אב חדשות לכל רובע, כשהתחדשות עירונית היא מרכיב מרכזי בהשגת המטרות שלנו. יתרונותיה המוחלטים מאפשרים לנו התמודדות מושכלת עם המחסור בשטחים, יוקר המחיה ומחיר הדיור, שמירה על החיים הקהילתיים תוך שילוב אוכלוסיות צעירות בשכונות ותיקות, בניה לגובה ובניה צפופה המייצרת תמהיל דירות לצעירים ולוותיקים, שיפור דיור והגדלת מצאי הדירות, "מתיחת פנים" לשכונות ותיקות באמצעות החלפת תשתיות ושדרוג מרחב החיים, ריבוי שימושים ושילוב מגורים, מסחר ושירותים מוניציפליים, התאמת מוסדות ציבור ותשתיות פיזיות, פתרונות תחבורתיים המקרבים את הרבעים למרכז העירוני (ל"סיטי"), חיזוק מבנים ומענה לבעיות המיגון, שמירה על בסיס המרקם החברתי ו"רענון השורות" בכוח צעיר, שילוב מוקדי בילוי ופנאי והגדלת מעגלי תעסוקה.

אשדוד מקדמת תכניות מקבילות של התחדשות עירונית בשבעה רובעים ברחבי העיר ורבים מהם בתהליכים מתקדמים. לשם כך היא מעודדת יזמים ומסייעת להם בתהליכים המנהליים והכל כדי למנוע חסמים או עיכובים מיותרים. השנה אשדוד בת 60 , מבין הרשויות המובילות במדינת ישראל. אני בטוח כי התאמת תכניות האב החדשות והגשמת תכניות התחדשות עירונית, יסייעו לנו בהטמעת העירוניות החדשה והערכים הנגזרים ממנה, לרווחת כל תושבי העיר ולאיכות החיים בה.

בברכה,

ד"ר יחיאל לסרי ראש העיר, אשדוד

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!