מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 בבת ים

בת ים היא עיר ותיקה שחלק ניכר מהמבנים בה מתאימים ליישום תמ"א 38 או פינוי-בינוי, ועל כן הפוטנציאל להתחדשות עירונית בה עצום.

נכון לפברואר 2016 קיבלו 32 בניינים היתרי בנייה במסגרת תמ"א 38, והם צפויים להוסיף לעיר כ-300 דירות חדשות. אולם מספרים אלה אינם חושפים את הסיפור העיקרי בבת ים. עיקר המדיניות העירונית מכוון לקידום פרויקטים של פינוי-בינוי, שהם לרוב גדולים יותר בהיקפם, ומעודדים בנייה לגובה של מגדלי מגורים. בהיעדר מלאי קרקעות גדול, האסטרטגיה העירונית מכוונת לפיתוח באמצעות התחדשות עירונית, בדגש על פינוי-בינוי. בשנים האחרונות, העירייה מנסה לגבש מדיניות תכנונית שתיצור אלטרנטיבה ריאלית לתל אביב-יפו על מחירי הדיור המאמירים בה, ושתממש את הפוטנציאל להמשך תהליך הזליגה דרומה המתקיים בתוך תל אביב.

בעיר ישנם כ-60 פרויקטים של פינוי-בינוי בשלבי תכנון שונים, המיועדים לייצר מעל ל-20,000 דירות חדשות. שתי השכונות המרכזות את מירב הפרויקטים הגדולים הן רמת הנשיא ורמת יוסף. הפרויקטים המרכזיים פרושים לאורך צירים מרכזיים כגון יוספטל, העצמאות ובלפור שבהם מתוכננת בנייה גבוהה מאוד. נכון להיום רק 2 מתחמים נמצאים בשלבי ביצוע, ו-9 נוספים בעלי תב"ע בתוקף שעדיין לא מומשה. יש לציין שגם מתן תוקף לתב"ע במתחם המיועד לפינוי-בינוי לא מבטיח את ביצועו, לאור מקרים של היתכנות כלכלית נמוכה, מאבקים משפטיים שונים וסיבות אחרות. רק כשליש מן הפרויקטים בארץ שקיבלו תוקף עד סוף 2011 נמצאים כיום בהליך ביצוע. מרבית הפרויקטים הגדולים בבת ים הם בשלבים מוקדמים של תכנון וסיכויי השלמתם אינם ברורים נכון לעכשיו. ערכי הקרקע הנמוכים יחסית בעיר מהווים גורם מרכזי שמאט כרגע את תהליכי ההתחדשות העירונית.

בימים אלה נערך משא ומתן מתקדם לחתימת הסכם גג ראשון מסוגו בין המדינה לעירייה במסגרתו יהרסו יחידות הדיור ויבנו בניינים חדשים. מימוש ההסכם, שצפוי לחזק את היכולת הכלכלית של הרשות לתמוך בגידול של כ-50% במספר התושבים בעיר, יכול להוות זרז משמעותי לקידום הפרויקטים. אך יש לזכור כי התפתחות ההתחדשות העירונית בעיר קשורה למשתנים רבים בהם אופי השירותים והכלכלה העירונית, סיוע מהמדינה במסגרת הסכם גג, שווי הקרקע בשכונות השונות, מדדי איכות חיים שונים ועוד.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
28 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
27 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
80
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
14
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
29
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

י.ח. גרינברג בניה ופיתוח בע"מ
4 פרויקטים בעיר
יעל ישראל יזמות ופיתוח נדל"ן
3 פרויקטים בעיר
פאר בילדינג
6 פרויקטים בעיר
VML יזמות ובניה
5 פרויקטים בעיר
אשדן יזמות ובנייה בע"מ
3 פרויקטים בעיר
קבוצת רויאל (רויאל גרופ)
3 פרויקטים בעיר
פאטו יזמות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
אביגור יזמות ופיתוח נדל"ן בע"מ
2 פרויקטים בעיר
יובל בניה ונכסים בע"מ
3 פרויקטים בעיר
קבוצת סקיי
2 פרויקטים בעיר
קבוצת גבסו בע"מ
3 פרויקטים בעיר
י. שניאור יזמות ובניה בע"מ
2 פרויקטים בעיר
י.מ.בראל יזמות ושיפוצים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
תל אביב החדשה
פרויקט אחד בעיר
שלום חי שיפוצים ויזמות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קבוצת בכר
3 פרויקטים בעיר
י.א. שבח נכסים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ק.ג. פינוי בינוי קדושי קהיר
פרויקט אחד בעיר
ש.פ.ג.ד. יזמות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
וי.ג'י.איי. מנג'מנט בע"מ
פרויקט אחד בעיר
גג אחד רון חיים שרפי בע"מ
פרויקט אחד בעיר
השדרה הירוקה א.ו. בניה ויזמות בע"מ
3 פרויקטים בעיר
ורשבסקי לאלום תכנון והשקעות בע"מ
2 פרויקטים בעיר
קבוצת מורפוזיס יזמות נדלן בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קרקע יציבה בע"מ
פרויקט אחד בעיר
מ.ד. אלומה פרויקטים ויזמות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קבוצת ימין ניסים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
נאות הלוי ראשון לציון פיתוח בע"מ
2 פרויקטים בעיר
אי ג'י אן ישראל גרופ נדל"ן בע"מ
פרויקט אחד בעיר
פיתוח 38 ייזום תבונה חדשנות בע"מ
3 פרויקטים בעיר
עובי הקורה מגורים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ברית איחוד יזמות נדלן
פרויקט אחד בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:
ראש העיר בת ים
יוסי בכר ראש העיר בת ים

דבר ראש העיר בת ים - יוסי בכר

התחדשות עירונית היא עתיד ישראל ומשימה לאומית ראשונה במעלה. חיזוק הבניינים מרעידות אדמה, חידוש השכונות הוותיקות, הגדלת היצע הדיור ופתרון משבר הנדל"ן בישראל מחייבים שילוב ידיים בין הרשויות למדינה בקידום מואץ של מהלך הכרחי זה.

כעיר שמאמינה בנחיצותה של ההתחדשות הצבנו אותה בראש סדרי העדיפויות וכיום בת ים הינה בין הערים המובילות בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי. על פי תוכנית היעדים העירונית, מדי שנה גדלה בהתמדה כמות הפרויקטים המאושרים ובתוך כשני עשורים יתווספו לעיר 24 אלף יחידות דיור, מרביתם באמצעות התחדשות עירונית.

רבים מבנייני השיכון בישראל וגם אצלנו בבת ים, נבנו עוד בשנות ה-50 וה-60, והם סובלים מבלאי ומצורך דחוף בהתחדשות. כעיר קטנה בשטחה המוניציפאלי וללא עתודות קרקע - עיקרון ההתחדשות העירונית, הציפוף ועיבוי הבניה הקיימת הם חלק מרכזי ממדיניות הפיתוח שלנו, הדוגל ביצירת מרקם חיים אורבאני, אינטנסיבי ותוסס בלב גוש דן.

להתחדשות העירונית יש ערך חברתי, כלכלי וסביבתי רב והיא מהווה מנוף לתנופת הפיתוח של העיר.

השכונות הוותיקות שהתיישנו עם השנים זוכות לחיזוק: המבנים הישנים הופכים לבטוחים עבור יושביהם הן מבחינת עמידותם מפני פגעי טבע והן בהוספת ממ"דים, שבמציאות כמו שלנו הפכו לצורך קיומי. גם הצטרפותן של משפחות צעירות לשכונות הוותיקות תורמת להחייאת תשתיות החינוך, התרבות והפנאי בסביבה ומביאה לפריחתם של אזורים אלו.

ההתחדשות העירונית היא הפתרון היעיל והאיכותי ביותר למשבר הדיור ועלותה נמוכה יותר, שכן היא מתבססת על תשתיות קיימות ואינה מצריכה פיתוח יש מאין. גם בשמירה על הסביבה יש לה תרומה רבה, שכן זו שומרת על השטחים הירוקים ומקטינה את זיהום האוויר.

כחלק מהמאמץ העירוני להמרצת ההתחדשות העירונית אנו מקדמים בימים אלו "תוכנית גג להתחדשות עירונית" ראשונה מסוגה בישראל בשיתוף משרד האוצר. משמעות התוכנית היא קידום מואץ של פרויקטים בתוך שנים ספורות, כשלצד התחדשות הנכנסים הפרטיים יבוצע חידוש מאסיבי של התשתיות ושל המרחב הציבורי כולו.

אנו סבורים כי רק באמצעות שילוב ידיים בין רשויות המדינה לשלטון המקומי, הסרת החסמים הבירוקרטיים והבנה שהתחדשות היא צו השעה - נוכל לעצור את משבר הדיור בישראל ולספק פתרונות דיור איכותיים וברי קיימא לאוכלוסייה הוותיקה ולדור הצעיר.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!