מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 בחולון

פעילות ההתחדשות העירונית בחולון מהווה כ-5% מסך הפרויקטים בישראל. כ-70 בניינים ברחבי העיר כבר קיבלו היתרי בנייה או אוכלסו, ועוד כ-120 מבנים ממתינים להיתרים. שכונת קרית שרת היא המובילה בעיר בהיקף ההיתרים שכבר התקבלו, אך בנאות רחל וגרין ועם הוגשו יותר בקשות ולכן היקף הפעילות עשוי לגדול בשכונות אלה בשנים הקרובות.

המדיניות העירונית בחולון מווסתת את אופי ההתחדשות לפי האזורים השונים: תכנית המתאר של חולון 2030 שמצויה בשלבי גיבוש, מייעדת שכונות ותיקות כגון תל גיבורים וג'סי כהן לעבור התחדשות עירונית מאסיבית במסגרת פרויקטים של פינוי-בינוי. יחד עם זאת, מתחמים אלה מצויים בשלבים התחלתיים של גיבוש, הכנה ושיתוף ציבור, לכן יש להניח שהתכניות הכוללות לא יקרמו עור וגידים בעתיד הנראה לעין.

בנוסף, צירים ראשיים כמו סוקולוב, יהושע חנקין, שנקר וגולדה מאיר מיועדים על פי התכנית המתגבשת לבנייה לגובה של עד 9 קומות ובמקטעים מסוימים אף מעבר לכך, תוך עידוד החזיתות המסחריות הפונות לרחוב. השכונות הוותיקות נאות רחל, קריית שרת וחלקים משיכון ותיקים וגרין ועם עתידים לעבור מהלך של הרחבת הקיים עד ל-7 קומות או הריסה ובנייה שתגיע ל-9 קומות. בעירייה רואים את ארבעת קווי הרכבת הקלה המיועדים לעבור בעיר כפתרון ממשי לצרכי התחבורה שיתגברו בעקבות ציפוף העיר.

הקפיצה הגדולה מבחינת פעילות התחדשות עירונית בעיר החלה ב-2013 אז זינק היקף הבקשות לתמ"א 38 מ-7 ל-35. העלייה נמשכה עד לשיא של 63 בקשות ב-2015. ב-2016 נרשמה דווקא מגמת ירידה, הן בהיקף הבקשות והן בהיקף ההיתרים, שנמשכת גם ב-2017. הירידה בהיקף הפרויקטים התרחשה לא רק בחולון, אלא בחלקים נרחבים מישראל, וניתן לייחס אותה לחוסר בהירות ברמה הארצית בעקבות ההמתנה לתיקון 3 א' שאושר בסוף 2016 והעובדה כי גם לאחר מכן טרם נפתרה חוסר הודאות בתחום. זאת לצד סיבות מקומיות כמו העבודה על תכנית המתאר החדשה והעובדה שאין עדיין תכנית מקומית (לפי סעיף 23) לתמ"א 38 בחולון. בעיר מקודמת כיום תכנית כזו, מכוחה צפויות להיקבע זכויות הבנייה: תוספת הדירות המותרת, מספר הקומות והשטח שיתווסף.

תאריך עדכון: 07/09/2017
טען עוד...
24 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
28 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
118
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
35
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
95
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

לוינסקי-עופר בע"מ
3 פרויקטים בעיר
קבוצת יושפה יקר השקעות ונכסים בע"מ
6 פרויקטים בעיר
השדרה הירוקה א.ו. בניה ויזמות בע"מ
4 פרויקטים בעיר
אנגלאינווסט התחדשות עירונית
2 פרויקטים בעיר
ל.י.ב.א טאואר יזמות ובנייה בע"מ
8 פרויקטים בעיר
יזמות פרטית
48 פרויקטים בעיר
אדמון ל. צרפתי בע"מ
7 פרויקטים בעיר
ד. רפאל
10 פרויקטים בעיר
קבוצת יחד מובילים התחדשות עירונית
8 פרויקטים בעיר
אלמקס הנדסה ח-11 בע"מ
4 פרויקטים בעיר
קבוצת עשהאל
7 פרויקטים בעיר
דוד אזולאי הנדסה אזרחית בע"מ
4 פרויקטים בעיר
ג.א.ר.א.ת אינטרנשיונל בע"מ
3 פרויקטים בעיר
עמיר דורון
4 פרויקטים בעיר
קבוצת גבסו בע"מ
פרויקט אחד בעיר
אילנות החברה הישראלית לתמ"א 38 בע"מ
3 פרויקטים בעיר
התאגדות דיירים
3 פרויקטים בעיר
מישר ש.ר. יזמות בע"מ
4 פרויקטים בעיר
ניצן פרוייקטים בע"מ
2 פרויקטים בעיר
שופנהאואר ארתור יזמות בע"מ
3 פרויקטים בעיר
אלמגורים השקעות ונדל"ן
2 פרויקטים בעיר
קבוצת דורון פרטוש
3 פרויקטים בעיר
אבני דרך בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קבוצת מורפוזיס יזמות נדלן בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קבוצת טל אסף
פרויקט אחד בעיר
א.ינוס ר.פלח יזמות ובניה בע"מ
2 פרויקטים בעיר
רום-רימון נכסים ובניין בע"מ
פרויקט אחד בעיר
נתנאל גרופ חברה לבנין בע"מ
3 פרויקטים בעיר
קבוצת יסודות
פרויקט אחד בעיר
ב.ק. יזמות ובנייה בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ש.פ.ק.א. בניה ויזום בע"מ
פרויקט אחד בעיר
א.ש קסטל חברה לבנין בע"מ
4 פרויקטים בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:
ראש העיר חולון
מוטי ששון ראש העיר חולון

דבר ראש העיר חולון - מוטי ששון

עיריית חולון מקדמת בימים אלה תכנית מתאר מקומית כוללנית - ח/2030, המתווה את כיווני הפיתוח וההתחדשות העירונית של העיר, לרבות מתן כלים להתחדשות המרקם הבנוי הקיים, תוך שדרוג השירותים העירוניים והמרחב הציבורי, פיתוח אזור התעסוקה כיעד מבוקש במטרופולין תל אביב והקמת מרכז אזרחי ועסקי תוסס. זאת מתוך ראייה מרקמית היוצרת עירוניות אינטנסיבית לצד ציפוף ומתן מענה איכותי לגידול הטבעי של האוכלוסייה, כמו גם למשיכת אוכלוסיות נוספות.

המהלך יתאפשר באמצעות טיפול בשלושה נושאים מרכזיים –

  1. הגדרת שלד עירוני בעל עירוב שימושי קרקע המחבר בין האזורים השונים, שיהווה רצף אורבני מובהק בין מוקדים שהוגדרו בפנים העיר לבין מוקדים בינעירוניים סמוכים. בהגדרת השלד הושם דגש על בניית החלל העירוני הציבורי, על יצירת רחובות מעורבי שימושים כגון: מסחר, מגורים ומוסדות ציבור, המציעים סביבת הולכי רגל נוחה.
  2. הגדרת שלושה מרקמים להתחדשות עירונית: תל גיבורים וג'סי כהן - מתחם המגורים שבין יוספטל למשה דיין ומתחם רבי עקיבא, אותם אנו מקדמים בתכניות מפורטות בראייה מקצועית, מקיפה ומשולבת המתייחסת לכמה נושאים, בהם: מגורים, מרחב ציבורי ומבני הציבור, תשתיות, חברה וכלכלה, סביבה ותחבורה. תהליכים אלה יאפשרו לתושבי חולון מגוון מגורים גדול ואיכות חיים גבוהה. במסגרת התכניות יבחנו כמה מנגנוני התחדשות במרחב הפרטי דוגמת: תמ"א 38, עיבוי ופינוי-בינוי וכן במרחב הציבורי - באמצעות התחדשות של מבני ציבור כמחוללי שינוי במרקמים הוותיקים, תוך חשיבה על פעילות קהלי היעד לאורך כל שעות היממה.
  3. בשכונות הוותיקות של חולון קיימים פרויקטי תמ"א 38 רבים, כמו גם פרויקטים לחיזוק ולשיפור חזות המבנים הכוללים תוספת יחידות דיור בגדלים שונים. ההתייחסות התכנונית לפרויקטים אלה נעשית בהתאמה לתבנית הבנייה כפי שהוגדרה בתכנית המתאר ח/2030.
תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!