מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 בחיפה

חיפה היא אחת הערים הפעילות ביותר בתחום ההתחדשות העירונית וניצבת במקום השלישי בארץ מבחינת היקף הפרויקטים, עם כ-11% מסך הפרויקטים בישראל. יחד עם זאת, עיריית חיפה מעוניינת לשמור על צביון החיים בעיר ולמנוע עומס על התשתיות, ולכן הטילה מגבלות רבות במסגרת מסמך מדיניות חדש: הגבלת תוספת הקומות האפשרית, חיוב תקן חניה גבוה ביחס לערים אחרות (עד 2.25 לכל דירה נוספת) והגבלות כנגד הסתרת נוף. התושבים מצדם מרוצים מהסדרת ענף ההתחדשות העירונית, אך דורשים מדיניות מאוזנת ומפורטת יותר לגבי כל שכונה.

ייתכן כי בעקבות מגבלות אלה, היקף ההתחדשות העירונית בחיפה עשוי לרדת באופן משמעותי. ישנו תרחיש שלאור המדיניות החדשה, עיקר המיזמים החדשים יתרכז בשכונות היקרות והחזקות שעל הכרמל ודווקא בשכונות החלשות הביצוע יאבד את הכדאיות הכלכלית לחלוטין. יחד עם זאת, שכונות החוף כגון נווה דוד, עין הים ושער העלייה, שבהן ערכי הקרקע נמוכים, צפויות לעבור בעתיד תנופת פינוי-בינוי רחבה במסגרת תכנית אב ייעודית שמקודמת על ידי עיריית חיפה וכבר החלה בשלבי שיתוף הציבור. יש לציין כי מסמך המדיניות אינו חל על מאות הפרויקטים שהוגשו לפני התאריך הקובע של המסמך, והם יאושרו על פי המדיניות הישנה.

עד היום כ-110 פרויקטים קיבלו היתר בניה וכ-280 נוספים ממתינים להיתר. הפרויקטים מקודמים על ידי כ-100 יזמים שונים, כאשר עשרת היזמים המובילים אחראים ליותר מ-36% מסך הפרויקטים בעיר.

עד כה היקף יחידות הדיור המתווספות במסגרת תמ"א 38 עלה משנה לשנה כאשר ניכרת העדפה של מסלול הריסה ובנייה אשר הגיע לכ-45% מכלל הפרויקטים בעיר. העלייה בהיקף פעילות ההתחדשות העירונית הביאה לכך שמספר הדירות החדשות בפרויקטים אלו עמד ב-2015 על כ-25% מכלל הבנייה החדשה בעיר. עם זאת, שכונות חדשות שצפויות לקום בחיפה בשנים הקרובות לצד האטה אפשרית בפעילות ההתחדשות העירונית, עשויות לעצור את מגמת העלייה בנתח ההתחדשות העירונית בעיר.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
24 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
24 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
287
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
98
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
158
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

יוזמה אלונים תכנון ניהול ביצוע בע"מ
44 פרויקטים בעיר
קבוצת גרינברג את שניאור
10 פרויקטים בעיר
ש. דורפברגר בע"מ
20 פרויקטים בעיר
אבי רחמים יזום ופרויקטים בע"מ
10 פרויקטים בעיר
דורפברגר יזום ניהול והשקעות בע"מ
10 פרויקטים בעיר
חנן שגב יזמות ובניה בע"מ
11 פרויקטים בעיר
נופי רוממה
13 פרויקטים בעיר
ג.י. גילאור יזמות ובניה בע"מ
10 פרויקטים בעיר
ט.ס.א.ר בע"מ
6 פרויקטים בעיר
שתית בע"מ
6 פרויקטים בעיר
יזמות פרטית
37 פרויקטים בעיר
נורה יזמות הכרמל
19 פרויקטים בעיר
התאגדות דיירים
19 פרויקטים בעיר
עשת-סורין יזום ובניה בע"מ
10 פרויקטים בעיר
טקטוניק הנדסה ויזמות
8 פרויקטים בעיר
גבי בן גלים חברה לבנין בע"מ
9 פרויקטים בעיר
משה בן דוד חברה לבניה בע"מ
7 פרויקטים בעיר
י.ע. ביליה יזמות בע"מ
7 פרויקטים בעיר
ח.י.צ יזום ובניה בע"מ
6 פרויקטים בעיר
ט.י. טרה יזמות בע"מ
5 פרויקטים בעיר
City Lights יזמות נדל"ן
5 פרויקטים בעיר
מ.ג.ד אמות ייזום ובניה בע''מ
3 פרויקטים בעיר
קבוצת פ.ל.מ
4 פרויקטים בעיר
צאלים קבלני בניין בע"מ
4 פרויקטים בעיר
סמארט אפ 38 בע"מ
3 פרויקטים בעיר
אוקאסיו יזמות בע"מ
4 פרויקטים בעיר
יתדות א.מיטלמן יזמות נדל"ן בע"מ
3 פרויקטים בעיר
צ'רנוביצקי אייל אחזקות בע"מ
4 פרויקטים בעיר
קונסטרקשיין יוניק בע"מ
3 פרויקטים בעיר
רויאל גרדן נדלן בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קבוצת אלמוג
פרויקט אחד בעיר
זיידאן זיידאן בע"מ
2 פרויקטים בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:

דבר ראש העיר חיפה - יונה יהב

ההיסטוריה הציבה את מדינת ישראל הצעירה, ביום שאחרי מלחמת העצמאות, מול בעיה אשר חייבה התמודדות כמעט בלתי אפשרית. על המדינה הצעירה - שאוכלוסייתה מנתה בעת ההיא קצת יותר מחצי מיליון תושבים - הוטל לקלוט כמעט מיד גל עלייה של מיליון פליטים, מהגרים וניצולים חסרי כל.

שיקומם, הזנתם ומתן קורת גג היו באחריות המדינה המתהווה במהירות. לא היה אלא להקים אוהלים וצריפי פח אשר זכו לכינוי "מעברות". התנאים היו איומים וחייבו את ההנהגה להמציא פתרונות דיור הולמים.

לתוך מציאות זו נבנו אותם שיכונים מפורסמים. מבני רכבת ארוכים שהיו לכוורת צפופה של דירות קטנות, שנעו בין 50 מ"ר ועד לדירות "היוקרה" המרווחות שהתפרשו על 64 מ"ר. הדירות הפשוטות אמנם סיפקו קורת גג הוגנת ותחושת יציבות לדור שלם ומוקיר תודה שברך על המועט.

הזמן עשה את שלו. בקוביות הבטון הצנועות נגסו שיני הזמן, רמת החיים בישראל עלתה וכן המודעות למיגון מפני פגעי טבע ומלחמה. לא היה לממשלת ישראל אלא לצאת בפרויקטים של "התחדשות עירונית" ותמ"א 38.

לכאורה, פתרון מושלם. אך בתוך כך, לא הוטמעה לחלוטין הראייה ההוליסטית והמדינה לא הביעה את עמדתה בסוגיות חיים ברי קיימה. סוגיות כגון סלילת כבישים חדשים ומקומות חנייה לרכבים החדשים שיכנסו לשכונה, שאלות הנוגעות לסביבה, אדריכלות, המופע הירוק והסתרת הנוף. שלא לומר מבני ציבור, הצפיפות בבתי הספר הישנים ושירותי קהילה.

עיריית חיפה מיחסת חשיבות רבה לכל אלה, משום כך ישבו אנשי המקצוע שלה בשנים האחרונות על המדוכה וגיבשו מסמך מדיניות. כיום מובילה חיפה בתחום ההתחדשות העירונית; החל מתוכניות אב נרחבות ועד לתכנית פרטניות לעיבוי בינוי ולפינוי בינוי שיכפילו את מספר יחידות הדיור במתחמים אלה.

חיפה של היום בתנופת בניה, פיתוח והתחדשות כמוה לא ידעה מעולם. המשקיעים זיהו במהרה את הפוטנציאל הגלום בעיר ואת האווירה החדשה במינהל ההנדסה, והם מגיעים אלינו בכל יום עם רעיונות חדשים ובקשות לקחת חלק בהיסטוריה המקומית.

ההתחדשות העירונית בשכונות הוותיקות והן בשכונות החדשות הנבנות בימים אלה במורדות הכרמל סביב האצטדיון העירוני החדש, יביאו לתוספת של אלפי יחידות, אשר דייריהם יאיישו את המשרדים, את קריית ההייטק ואת מרכז מדעי החיים הנבנה במקביל.

העתיד של חיפה מעולם לא היה בהיר ויפה יותר, והמנופים בקו האופק מעידים על כך כאלף עדים. חיפה הייתה תמיד עיר של הר, ים ושמיים, ועכשיו היא גם עיר של התחדשות, פיתוח וקהילה.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!