מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 בירושלים

ירושלים היא העיר הגדולה בישראל, אולם ביחס לגודלה, היקף הפרויקטים של תמ"א 38 בה הוא נמוך – כ-3% בלבד מהנתון הארצי. עד כה 35 פרויקטים קיבלו היתר בנייה, מתוכם רק שישה אוכלסו, כ-70 נוספים ממתינים להיתר. 40 יזמים שונים פועלים בעיר, וארבעת המובילים אחראים על כ-30% מסך כל הפרויקטים בעיר. השכונות המובילות בתחום נכון להיום, הן רחביה, קטמון הישנה ובית הכרם, כל אחת עם 5 היתרי בנייה.

בנוסף, בתחום הפינוי-בינוי מקודמות תכניות רבות בעיר, המצויות בשלבים שונים. התכניות העיקריות מתרכזות בדרום העיר, בתלפיות ובשכונות שמתוכננות לעבור התחדשות אינטנסיבית כחלק מתכניות האב שמובילה המנהלת להתחדשות עירונית בחברת מוריה עם העירייה – גוננים, יובלים-גנים, וקטמונים ח-ט. התכניות שזכו לתוקף מוסיפות כ-1,500 דירות חדשות לעיר, נתון מרשים ביחס ל-870 הדירות החדשות שכבר זכו להיתרים או מצויות בהליכים מכוח תמ"א 38. החלטת הרשות בתחילת 2014 לפטור מהיטל השבחה מיזמי פינוי-בינוי שימומשו ב-7 השנים הקרובות, מסייעת לתמרץ את הפעילות בתחום. כמו כן, מערך קשרי הקהילה בעירייה בחברת מוריה מספק תמיכה לתושבי השכונות לאורך התהליך הארוך.

למרות היקף הפעילות הנמוך במיזמי תמ"א 38, חל לאחרונה שינוי מגמה – עלייה של כ-400% בבקשות להיתרי בנייה בשנים 2014-5 לעומת 2012-3. לדברי יזמים, בעירייה מקצים כעת יותר משאבים לטיפול בבקשות, והדבר ניכר גם בקצב ההיתרים. התב"ע לתמ"א 38 שאושרה בתקופה זו, מבהירה את הזכויות ובכך מסייעת אף היא בקידום הבקשות. מאידך, התב"ע מבחינה באופן מוגבל בין אזורים שונים בעיר בעניין זכויות הבנייה שהיא מתירה. בהתאם לכך, עיקר הבקשות להיתרים מתמקדות בשכונות מרכזיות שבהן ערכי הקרקע גבוהים. מחשיבה אודות הנושא ברשות, מסתמנת הגדלת זכויות הבנייה בשכונות מעטפת כגון נווה יעקב, רמות, קרית מנחם ופסגת זאב, במטרה לתמרץ את הבנייה בהן ולצופפן. ההנחה היא שביכולתן לקלוט כמות גדולה יותר של האוכלוסייה, בשל צפיפותן הנמוכה יחסית והעובדה שמרבית המבנים בהן אינם מיועדים לשימור.

התוספת הממוצעת לבניין היא של כ-5 דירות, הנמוכה בישראל. הדבר נובע משווי הקרקע הגבוה יחסית במרכז העיר, וממדיניות העירייה עד כה. באופן כזה, העירייה, לא נאלצה להתמודד עם תוספת משמעותית לאוכלוסייה הקיימת, ועם עומסי התשתיות הנלווים אליה. אם אכן יגובש מתווה שיעודד התחדשות בשכונות המעטפת, תיאלץ העירייה להתמודד עם שאלת המענה התשתיתי ביתר שאת.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
17 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
24 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
173
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
19
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
79
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

קבוצת מנוס
16 פרויקטים בעיר
יסודות שיתוף חברה לבנין בע"מ
15 פרויקטים בעיר
קפיטל גולד נדל"ן
9 פרויקטים בעיר
התחדשות - הבית החדש שלכם
5 פרויקטים בעיר
י.ד ברזאני בע"מ
9 פרויקטים בעיר
יזמות פרטית
23 פרויקטים בעיר
האלונים ירושלים בע"מ
6 פרויקטים בעיר
רג'ואן
פרויקט אחד בעיר
קונסטידור נכסים ובינוי תמ"א 38 בע"מ
3 פרויקטים בעיר
י. קרסני ובנו חברה לבניין בע"מ
3 פרויקטים בעיר
שלד החברה המרכזית לחיזוק מבנים בע"מ
3 פרויקטים בעיר
יגן נכסים בע"מ
2 פרויקטים בעיר
יצחק דדש עבודות בנין בע"מ
2 פרויקטים בעיר
יהודה רחמים חברה לבנין בע"מ
3 פרויקטים בעיר
JMK תמ"א 38
2 פרויקטים בעיר
קוזי קאזה בע"מ
2 פרויקטים בעיר
פיתוח 38 ייזום תבונה חדשנות בע"מ
3 פרויקטים בעיר
אחים עלי שקיראת בע''מ
2 פרויקטים בעיר
קבוצת אוורסט נדל"ן
8 פרויקטים בעיר
ציון פמיני
פרויקט אחד בעיר
לירום עדן נדל"ן בע"מ
פרויקט אחד בעיר
אפגד חברה לעבודות הנדסה ובניין בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קבוצת אברהמי
פרויקט אחד בעיר
ו.י.א. חיזוק מבנים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ע.ג.ר ייעוץ ייזום וניהול פרויקטים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
יוארי בע"מ
פרויקט אחד בעיר
יורוסאם בע"מ
2 פרויקטים בעיר
אביב 38 חיזוק ושימור מבנים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
יתד - מקבוצת האחים ישראל
3 פרויקטים בעיר
יומרים השקעות
פרויקט אחד בעיר
אבי רחמים יזום ופרויקטים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קבוצת אביטל- א.ק התחדשות עירונית בע"מ
פרויקט אחד בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:
ראש העיר ירושלים
ניר ברקת ראש העיר ירושלים

דבר ראש העיר ירושלים - ניר ברקת

יזמים ותושבים יקרים,

אנו מצויים בעידן בו עתודות הקרקע במדינת ישראל בכלל ובירושלים בפרט מצומצמות. אני סבור כי הפתרון הנכון למשבר הדיור הנוכחי אינו לבנות במעט הקרקעות הפנויות שעוד נותרו לנו אלא לחזור פנימה אל מרכזי הערים והשכונות הוותיקות ולבנות אותם מחדש, בסטנדרט ראוי למאה ה-21.

התחדשות עירונית מאפשרת לנו לייעל את השימוש במשאב הקרקע, לנצל טוב יותר תשתיות עירוניות, לחדש אוכלוסייה בשכונות ותיקות ולשפר שירותים חברתיים, כל זאת בעלויות פיתוח נמוכות יותר תוך הישענות על תשתית קיימת.

בירושלים התחדשות עירונית אינה רק סיסמה. אנו פועלים למימושה בצעדים מעשיים:

  • ירושלים היא העיר הראשונה בה פועלת מינהלת התחדשות עירונית, בחברת מוריה, שהיא חברת התשתיות המובילה שלנו.
  • עיריית ירושלים החליטה על מתן פטור מהיטל השבחה בפרויקטים לפינוי ובינוי שייצאו לפועל תוך 5 שנים.
  • ממשלת ישראל העמידה לרשות העיר מענק מיוחד להורדת צפיפות במתחמים מורכבים על מנת שגם הם יגיעו לכדאיות כלכלית ותומכת בנו בחידוש תשתיות.

התחדשות עירונית היא העתיד של המדינה, והעתיד של התחדשות עירונית נמצא בירושלים. כאן תמצאו ערכי קרקע גבוהים, עירייה תומכת והזדמנויות אטרקטיביות.

הגברת השקיפות בתחום והצגת מדד משוכלל לדירוג היזמים והקבלנים הפועלים בענף הוא עוד צעד חשוב לבניית האמון של התושבים בתהליך ולהצרת צעדיהם של מארגני עסקאות הפועלים בטכניקות נלוזות ומכשילים פרויקטים. אני מברך על כך ומקווה שבשנים הקרובות נראה את מקומה של ירושלים במפת היזמות בתחום התחדשות עירונית עולה וצומח.

בברכה

ניר ברקת

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!