מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 בנתניה

בנתניה אושרו כ-40 פרויקטי תמ"א 38 כאשר עד היום רק 8 מהם אוכלסו. כ-40 פרויקטים נוספים הגישו בקשה להיתר. הרוב המוחלט של הפרויקטים מקודם באזור צפון - מרכז העיר, כאשר אחריו בולטים אזור רצועת המלונות, המבוקש על ידי תושבי חוץ בזכות הקרבה לים, וכן מרכז העיר הדרומי. בנוסף, נתניה היא אחת הערים המובילות בקידום מתחמי פינוי-בינוי: שניים מהמתחמים קיבלו כבר תוקף ומצויים בשלבי רישוי: מתחם אנדריוס שבמרכז העיר בו יהרסו 116 דירות וייבנו 333 דירות חדשות, ומתחם הרב קוק בו 639 דירות חדשות יחליפו את 236 הדירות הישנות. מתחמים נוספים מקודמים בעיר, ביניהם ארבעה שכבר זכו לקבל תוקף, ועתידים להגדיל את מלאי הדירות בעיר בכ-800 דירות נוספות.

דווקא בכמה מהשכונות הוותיקות של העיר, הסובלות מהזנחה, כמו רמת ידין (דורה) ונאות שקד, לא ניתן למצוא פרויקטים של התחדשות עירונית, זאת בשל ערכי קרקע נמוכים שמקשים על הכדאיות הכלכלית. העירייה מקדמת תכניות פינוי-בינוי באזורים אלה, אך הן נמצאות בשלבים מוקדמים ועדיין לא ברורים סיכויי ביצוען. בנוסף, מקודמת תכניות מתאר להתחדשות עירונית בשכונות אלה וכן בקריית נורדאו ואזור מרכז העיר הוותיק. גם במקרה זה מדובר בחזון תכנוני ארוך טווח.

בדומה לערים אחרות, מספר הבקשות במסלול תוספת וחיזוק שממתינות לאישור גדול פי שניים ממסלול ההריסה. עם זאת, בשונה ממרבית הערים, מספר היתרי הבנייה שניתן לפרויקטי תמ"א 38 ב' (הריסה ובנייה) היה גדול פי שניים מהאישורים שניתנו למסלול הרגיל. זאת בשל מדיניות עירונית שמתעדפת הריסה ובנייה או איחוד של מספר בניינים במתחם לצורך מיזמי פינוי-בינוי. עדות נוספת לכך היא מספר הבקשות להיתרים, המצוי בירידה בשנים האחרונות, במקביל להכנת תכניות חדשות של פינוי-בינוי. יזמים בעיר טוענים שהזמן לקבלת היתר מתארך עקב קשיים בירוקרטיים שונים, ולעתים אף חלה עצירה במתן היתרים, למשל בתקופה בה הכינה העירייה את מסמך המדיניות העירונית לתמ"א 38 בשטחה.

נתח המכירות של הדירות החדשות שמתווספות במסגרת מיזמי התחדשות עירונית מתוך סך הדירות החדשות שנמכרות בנתניה עולה בהדרגה. אם ב-2013 הוא עמד על 1% בלבד, ב-2015 הגיע כבר ל-7% משוק הדירות החדשות. מגמה זו עשויה להתחזק בשנים הקרובות, עם התקדמות פעילות התמ"א 38 בעיר והבשלתם של פרויקטים משמעותיים של פינוי-בינוי.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
20 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
27 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
29
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
20
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
43
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

בן דוד הרצל
4 פרויקטים בעיר
ישראל אירופה בע"מ
5 פרויקטים בעיר
שוהם התחדשות עירונית בע"מ
3 פרויקטים בעיר
פרפקט - יזמות והשקעות נדל"ן
3 פרויקטים בעיר
עדי יעדים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
יזמות פרטית
11 פרויקטים בעיר
החברה להתחדשות נתניה
8 פרויקטים בעיר
ג'רבי משה חברה לבנין והשקעות בע"מ
3 פרויקטים בעיר
מגל.מ (אביב נתניה) בע"מ
פרויקט אחד בעיר
התאגדות דיירים
3 פרויקטים בעיר
כרם בית יוסף
פרויקט אחד בעיר
מימד תכן הנדסי, בקרה ופרויקטים הנדסיים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
שילת תמ"א 38 בע"מ
פרויקט אחד בעיר
גביש בנגל בניה בע"מ
2 פרויקטים בעיר
זוארץ ש. השקעות ובניה (2008) בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ניסים בישראל בע"מ
פרויקט אחד בעיר
חסאן את ליבר בע"מ
פרויקט אחד בעיר
פ.א.י הנדסה ובניין בע"מ
2 פרויקטים בעיר
יוסף עובדיה ובניו בע"מ
פרויקט אחד בעיר
שמעון לביא בניה והשקעות
פרויקט אחד בעיר
י.ח. לילינבלום בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קבוצת זנזורי נדל"ן
פרויקט אחד בעיר
מריבו 1994 בע"מ
פרויקט אחד בעיר
שבטר בהר ציון נתניה בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ויקטור סאסי יזום והשקעות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
אלמוג מגוז בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ג'רר בוקובזה
פרויקט אחד בעיר
מאיר סאסי ייזום והשקעות בע"מ
2 פרויקטים בעיר
קבוצת רויאל (רויאל גרופ)
פרויקט אחד בעיר
ישפה התחדשות עירונית בע"מ
פרויקט אחד בעיר
א.ש חידוש ובינוי נדל”ן בע”מ
פרויקט אחד בעיר
א.ד.א תמיר יזמות ובנייה בע"מ
פרויקט אחד בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:

דבר ראש העיר נתניה - מרים פיירברג-איכר

קוראים יקרים,

העיר נתניה עברה במרוצת השנים כברת דרך ארוכה, עד הפיכתה לעיר מובילה ומשגשגת, בעלת הגירה חיובית שהולכת ומתפתחת. שינוי עצום זה התחולל הודות למדיניות עירונית המובילה ומקדמת פיתוח והתחדשות עירונית בכל תחומי החיים, החל מביצוע תשתיות על, שכונות חדשות שניבנו, מרכז תעסוקה מוביל, מוסדות חינוך ותרבות, וכמובן, שדרוג מרכז העיר הוותיק הכולל את כיכר העצמאות החדשה-הכיכר האינטראקטיבית ורחוב הרצל. כיום, מהווה כיכר העצמאות מקור משיכה לתיירים מהארץ ומחו"ל, וכן מוקד בילוי שוקק חיים בו מתקיימים לאורך כל השנה אירועי תרבות ופנאי.

אנו גאים בהתקדמותה הבלתי פוסקת של נתניה וממשיכים לצעוד קדימה לעבר יעדים חדשים. באחרונה חתמנו עם משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל על הסכם היסטורי, במסגרתו ישווקו בנתניה 12,000 יחידות דיור, לצד השקעה של כ-800 מיליון שקל מצד המדינה לטובת פיתוח וביצוע תשתיות-על. הסכם חשוב זה מצטרף לתכניות פיתוח נוספות לעיר.

בהזדמנות זו, אספר כי בימים הקרובים נחנוך את "הפלנתניה"- מרכז מדע, חלל ותרבות יפן ע"ש מדראמה, בו יתקיימו מופעי פלנטריום, חוגים, הרצאות ומגוון פעילויות. מרכז חינוכי-תרבותי זה יהווה גם כן מוקד משיכה למגוון קהלים מרחבי הארץ.

בברכת המשך עשייה פורייה,

מרים פיירברג-איכר ראש העיר נתניה

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!