מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 בפתח תקווה

פרויקטים של התחדשות עירונית עשויים לסייע בחידוש אזור מרכז העיר, הרחוק מעברו ההיסטורי המפואר וסובל גם מדימוי נמוך ביחס לשכונות החדשות של העיר. עם זאת, המחסור בתשתיות ובשירותים עירוניים במרכז העיר עלול להיות בעוכריהם של התושבים הוותיקים ושל האוכלוסייה החדשה.

מ-2014 נרשמה קפיצה באישורי פרויקטים של תמ"א 38 באזור מרכז העיר, כשנכון להיום ישנם כ-50 פרויקטים של תמ"א 38 שקיבלו היתר, מתוכם כ-10 אוכלסו, וכ-60 פרויקטים נוספים ממתינים עדיין להיתרים. אך המדיניות העירונית עדיין ממתנת את הבנייה החדשה: ראש העיר הצהיר לא אחת בתקשורת, כי המחסור בשטחי ציבור ובפתרונות תחבורתיים מוריד את ההיתכנות לאשר בנייה חדשה או פרויקטים של התחדשות עירונית. מדיניות זו, בצירוף נושאים בירוקרטיים שונים מסבירים את תקופת ההמתנה הארוכה ביחס לערים אחרות לקבלת היתר בנייה במסלולי תמ"א 38.

לפחות בהקשר לנושא התחבורתי, הקו האדום של הרכבת הקלה אמור לספק חלק ניכר מצרכי התושבים. העובדה כי בפתח תקווה יקום הקו הראשון בפרויקט הענק משמעותית במיוחד בהקשר להתחדשות העירונית. בנוסף, העירייה עומלת בימים אלה על תכניות שאמורות להגדיר את האזורים וההיקפים הרצויים עבור פרויקטים של התחדשות עירונית. נראה כי באזורים של בנייה צמודת-קרקע, ישנה כוונה להשאיר את המרקם השכונתי כפי שהוא, כאשר האזור העיקרי המיועד להתחדשות הוא אזור מרכז העיר, ושכונות סמוכות כמו אחדות, רמות ורבר וקרול. שכונות אלה תואמות גם את הפרויקטים הממתינים להיתרי תמ"א 38, המתפרסים בעיקר באזור מרכז העיר הוותיק, ובשכונות הסמוכות.

בעיר ישנם פרויקטים רבים של פינוי –בינוי שאושרו כבר במהלך העשור הראשון של שנות ה-2000, אך טרם יצאו לשלב הביצוע מסיבות שונות שרובן קשורות להליכים בירוקרטיים מתמשכים וסכסוכים משפטיים בין העירייה ליזמים.

סך הכול נוספו לעיר כ-400 דירות חדשות במסגרת תמ"א 38, כאשר התוספת הממוצעת לבניין עומדת על 10 דירות, נמוך במעט מן הממוצע הארצי. כ-75% מן ההיתרים הם במסגרת הליך של חיזוק המבנה ותוספת קומות, והיתר במסגרת של הריסה ובנייה מחדש.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
26 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
24 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
65
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
34
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
64
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

הגלגל יזום ובניה בע"מ
11 פרויקטים בעיר
יסודות ב.ל.ב בע"מ
5 פרויקטים בעיר
יוסי קטש בניה ויזמות בע"מ
8 פרויקטים בעיר
גולד בילדינג תמ"א 38 בע"מ
4 פרויקטים בעיר
מיזם נדל"ן והשקעות בע"מ
5 פרויקטים בעיר
יזמות פרטית
11 פרויקטים בעיר
XO HOLDINGS
פרויקט אחד בעיר
קטה יזמות בניה והשקעות 2002 בע"מ
2 פרויקטים בעיר
קרקע יציבה בע"מ
2 פרויקטים בעיר
מלני - המרכז להשבחת נכסים בע"מ
8 פרויקטים בעיר
RAYK GROUP
3 פרויקטים בעיר
קבוצת פז-פורת קפיטל
5 פרויקטים בעיר
ז.י.פ חברה לבניה ושיפוצים בע"מ
פרויקט אחד בעיר
גיל קטה בניה והשקעות בע"מ
3 פרויקטים בעיר
חיים שמי ובניו יזמות בנייה ופיתוח בע"מ
2 פרויקטים בעיר
מטרופוליס
2 פרויקטים בעיר
חי ארט כהן אחזקות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
טר ארמה יזום ובינוי בע"מ
2 פרויקטים בעיר
נדלן גרופ נ.ד. בע"מ
2 פרויקטים בעיר
פנינת אחד העם יזמות ובניה בע"מ
פרויקט אחד בעיר
שדאור יזמות ופיתוח בע"מ
פרויקט אחד בעיר
קופמן יזמות ובניה
4 פרויקטים בעיר
שמי אחזקות ויזמות 2010 בע"מ
2 פרויקטים בעיר
ש. גיורא ניהול והשקעות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ברג פון גולד יזום ובניה בע"מ
2 פרויקטים בעיר
תמ"א בת ים יזום ונדל"ן בע"מ
פרויקט אחד בעיר
עתמי מאיר חברה קבלנית לבנין והשקעות בע"מ
2 פרויקטים בעיר
פרפקט לוקיישן בנייה ויזמות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ע.מאיר יזמות ובנייה בע"מ
פרויקט אחד בעיר
פרפקט - יזמות והשקעות נדל"ן
פרויקט אחד בעיר
אבנר אליהו רפפורט 5 בע"מ
פרויקט אחד בעיר
אלמקס הנדסה ח-11 בע"מ
פרויקט אחד בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:
ראש העיר פתח תקווה
איציק ברוורמן ראש העיר פתח תקווה

דבר ראש העיר פתח תקווה - איציק ברוורמן

פתח תקוה הינה עיר ותיקה, החמישית בגודלה במדינת ישראל, המונה למעלה מ-250,000 תושבים. פתח תקוה הלכה ונבנתה סביב מרכז העיר הישן, וברבות השנים הקימה שכונות רבות סביב, חלקן ותיקות כשכונות שעריה ואחדות וחלקן חדשות כשכונות הדר המושבות וכפר גנים החדשה.

הפוטנציאל להתחדשות עירונית בעיר פתח תקוה באמצעות תוספת יחידות דיור הינו עצום ומוערך באלפי יחידות דיור באזור מרכז העיר. עיריית פתח תקוה וקברניטיה מתייחסים להתחדשות עירונית במובן הרחב של המילה, תוך שהם מתייחסים להתחדשות הכוללת תוספת יחידות דיור בבניין קיים ושיפוצו, במסגרת תמ"א 38, הריסת מבנה באופן מלא או חלקי והוספת יחידות דיור במסגרת תמ"א 38, וכן איתור שטחים גדולים או קטנים לבנייה או לתוספת, הכוללת בחלק מן המקרים הריסת מבנה קיים. שטחים מעין אלה קיימים בשפע במרכז העיר פתח תקוה ומחוצה לה.

במהלך השנים האחרונות אושרו בפתח תקוה כ-10 תוכניות "פינוי בינוי" שעיקרן הריסה של מבני מגורים והקמת מבנים אחרים תחתיהם, תוך הוספת יחידות דיור ושטחי ציבור. יחד עם זאת, כיום רק תכנית אחת נמצאת בהקמה, ושתיים נמצאות במשא ומתן בין הדיירים ליזם ולעירייה, לצורך השלמות התכנון. לצערנו, תוכניות פינוי בינוי רבות אינן מתממשות מסיבות רבות, כגון ניתוח כלכלי של היזם לאחר האישור שאינו עולה בקנה אחד עם הניתוחים הכלכליים שנעשו תוך כדי האישור, קושי לארגן את הדיירים כגוף אחד, חֳסרים בשטחי ציבור שלא נלקחו בחשבון, תנאים מוקדמים להיתר שנקבעו בתוכנית ועוד. סוגיות אלה יש לקחת בחשבון עוד בשלב התכנון על מנת שלא ימנעו את מימוש התכנית בהמשך.

לצד היתרונות של התחדשות עירונית, המחייה את האזורים הוותיקים והמסחר הקיים בהם, "מצעיר" את השכונה, מעלה את ערך הנכסים ותורם לשיפור החזות הכללית של הבניינים בפרט והרחוב בכלל, קיימים חסרונות שיש להתייחס אליהם בשימת לב בעת קבלת החלטות בדבר התחדשות עירונית, והם התשתיות הקיימות לקליטת התושבים החדשים באותן יחידות שתתווספנה. לא ניתן יהיה לבנות יחידות נוספות בעיר באזור שאינו ערוך מבחינת תשתיות ביוב ומים, עורקי תחבורה נוחים, מדרכות בטוחות, מבני חינוך מתאימים ועוד. העקרונות של עירוניות טובה הם שמנחים את קברניטי העירייה- מתן שירות מיטבי לתושבי העיר הקיימים והחדשים.

העיר פתח תקוה אף מקדמת התחדשות עירונית שאינה למגורים, התחדשות עירונית בעירוב שימושים. כך למשל תבנה התחנה המרכזית החדשה, על בסיס התחנה הוותיקה, וסביבה ישתנה המרקם האורבני. במקום יוקם מרכז מסחרי, יוקמו בתי עסק שונים ומשרדים, הרחוב וסביבתו ישופצו, התנועה ברחוב תשתפר (גם בזכות סיום עבודות הרכבת הקלה) ועוד.

עיריית פתח תקוה היא בין הערים המובילות בקידום פרויקטים במסגרת תמ"א 38. התחדשות עירונית המקודמת בעיר היא כזו המבוססת על העקרונות של עירוניות טובה, השומרת על איזון בין צרכי התושבים הקיימים והעתידיים לבין הכדאיות הכלכלית של היזמים בפרויקטים השונים.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!