מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 בקרית אונו

עיריית קריית אונו היא אחת המובילות בעידוד ההתחדשות העירונית. מרבית הפעילות בתחום היא במסגרת פינוי-בינוי, מהלך המאפשר התחדשות גם של המרחב הציבורי ולא רק של הבניין הבודד. במזרח העיר אוכלס במהלך 2016 הבניין האחרון, ה-11 במספר, בפרויקט פינוי-בינוי הראשון שיצא לפועל בישראל, במסגרתו נהרסו 173 דירות ישנות ובמקומן נבנו 570 דירות חדשות. במהלך 2015 ו-2016 אושרו תכניות נוספות לפינוי-בינוי במזרח העיר, לאורך הציר המרכזי לוי אשכול, במסגרתן צפויות להתווסף מעל ל-1,500 יחידות דיור חדשות.

שאר הפעילות להתחדשות עירונית מתרכזת כיום במרכז העיר ובדרומה, מכיוון שבצפון העיר רוב הבנייה הוותיקה היא צמודת-קרקע.

בנוסף לתכניות פינוי-בינוי, קיימת בקריית אונו גם פעילות של תמ"א 38 בהיקף נאה ביחס לגודל אוכלוסיית העיר, וניתן לראות כי חלה עלייה של 100% בין השנים 2012-2013 לשנים 2014-2015 בבקשות להיתרי בנייה. עם זאת, נציין כי עקב מספר נמוך יחסית של פרויקטים בעיר קשה להצביע על מגמה חד-משמעית. כבר במהלך 2012 אושרה תב"ע מקומית להתחדשות עירונית בתמ"א 38. התב"ע הגדירה את זכויות הבנייה בעיר ותרמה לאחידות ולתמונת מצב בהירה בנושא.

כ-80% מפרוייקטי התמ"א 38 בעיר הם במסלול חיזוק ותוספת בניה, כשעד עד כה אושרו קרוב ל-50% מסך כל הבקשות להיתרי בנייה במסלול זה, מרביתם בדרום העיר.

בין השנים 2012-2015 נמכרו בעיר כ-300 דירות חדשות במסגרת תכנית פינוי-בינוי, שהן כמעט 30% מסך כל הדירות החדשות שנמכרו בעיר בתקופה זאת. תוספת הדירות הממוצעת לבניין שעבר תמ"א 38 היא כ-15, מעל לממוצע הארצי שעומד על כ-12 דירות. בין הסיבות למספר הגבוה של תוספת הדירות ניתן לציין את המגרשים הגדולים יחסית בבניינים הוותיקים, כאשר לעיתים מדובר במבני רכבת המכילים מספר גדול יחסית של דירות בכל קומה. השטח הגדול של המגרש מאפשר להוסיף מקומות חניה נוספים לדירות החדשות, ובחלק מן הבניינים ניתן אף להוסיף דירות גן בקומת הקרקע, דירות שמעלות את הערך היזמי מן הפרויקט.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
25 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
26 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
13
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
8
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
12
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:
ראש העיר קרית אונו
ישראל גל ראש העיר קרית אונו

דבר ראש העיר קרית אונו - ישראל גל

אני מאמין גדול בהתחדשות עירונית. בעיניי, זה הכלי החשוב ביותר שיש לעיר כדי לחדש את המראה, לחזק את האוכלוסייה שלה, להשיג דיור בר-השגה, לטפח שטחים ציבוריים, ולהעניק טיפול לתשתיות הרעועות. בין האפשרויות של ההתחדשות העירונית בולטת האופציה של "פינוי ובינוי" כדרך החברתית ביותר, הצודקת ביותר והסביבתית ביותר, לטיפול במצוקת הדיור. מבחינה סביבתית יש כאן שמירה על שטחים ירוקים ומניעת בינוי בשטחים פתוחים נוספים, מבחינה חברתית היא מבטיחה דיור בר-השגה, היא מגוונת את האוכלוסייה ושומרת על צעירים בלב אזורי הביקוש. חשובה בעיניי גם השמירה על האוכלוסייה הקיימת וסיוע לאוכלוסייה זו לשדרג את רמת המגורים שלה, מבלי לפשוט את הרגל או לעזוב. מגיע להם להשתלב וליהנות מהשגשוג!

בקריית אונו הכנו תכנית אב שמביאה בחשבון את אופייה הייחודי של העיר, שומרת על אזורים בעלי אופי כפרי וקהילתי ואינה מאפשרת פגיעה בהם בעתיד. מיפינו את העיר, בחנו את הצרכים, את אופי הבינוי הקיים, וחשבנו עליה כפי שראוי שתיראה בעתיד, ובכלל זה שמירה והרחבה של שטחים ציבוריים פתוחים וטיפוח שלהם. אנו רוצים שקריית אונו תהייה עיר מטופחת ומתקדמת בעלת אופי ייחודי ולמנוע מצב שהיא תהפוך לאוסף של פרברי שינה בשולי גוש דן עם מרכז עירוני חלש ומתפורר שאינו עומד בעומס וגורר את העיר לאחור.

תכנית ההתחדשות העירונית שלנו מביאה בחשבון את הצורך לטפל בתשתיות הקהילתיות והפיזיות ולשמור על איזון תקציבי לעתיד. הזנחת היבטים אלה או התעלמות מהם, עלולה להפוך את ההתחדשות העירונית לבעיה במקום שתהיה הפתרון. לכן דאגנו לגידול במוסדות הציבור ובשירותים הקהילתיים הנלווים ואנו מקדמים פעילות מסחרית המתאימה לאופי השכונות שיכללו בתכנית - דבר שיסייע לשמור על מרקם החיים העירוני ויספק תוספת הכנסה מארנונה. אנחנו שוקדים במקביל על הגדלת השטחים המיועדים לתעסוקה מתקדמת ולמסחר שיאפשרו עבודה בעיר, ויעודדו את החיים בתוכה. אני גאה בכך שאנו יוצרים אצלנו חזות מתחדשת של חיים אורבניים מתקדמים, הנהנים משירותי קהילה מתקדמים, תשתיות מפותחות והכל תוך שמירה על האופי הייחודי של העיר וקידום האוכלוסייה הוותיקה.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!