מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 בראשון לציון

עד כה ניתנו בעיר כ-70 היתרי תמ"א 38, וכ-140 פרויקטים נוספים ממתינים להיתר. הפרויקטים השונים מתפרסים בעיקר בשכונות מרכז העיר הוותיקות, ובמיוחד בשכונות רמז, רמב"ם ואברמוביץ'. במערב העיר, מנגד, הבנייה היא חדשה יותר, משנות ה-80 ומעלה, ולכן באזור זה אין כמעט פרויקטים. בתחום הפינוי-בינוי, פרויקט קרית האמנים מצוי כבר בביצוע ועתיד להוסיף כ-1,400 דירות ב-14 מגדלים של עד 24 קומות, שלושה מהם כבר מאוכלסים, ועוד אחד צפוי להתאכלס עד סוף השנה.

בתכנית המתאר העירונית החדשה, השכונות העיקריות שהוגדרו כמוטות התחדשות עירונית הן רמב"ם, רמז, כצנלסון, השומר, שיכוני המזרח ורמת אליהו. בלב שכונות אלה תותר בנייה של עד 8 קומות באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית, ובצירים הראשיים (הרצל, החלק הדרומי של ז'בוטינסקי, רחוב רוטשילד וחלק מן הרחובות הסמוכים לו) תותר בנייה לגובה באמצעות פרויקטים של פינוי-בינוי שיתנשאו עד לגובה של 40 קומות. תכנון שאפתני נוסף, הוא פרויקט בינוי-פינוי-בינוי של אלפי יחידות דיור ברמת אליהו ומעבר של חלק מן התושבים לשכונות חדשות שיוקמו בנחלת יהודה ובצריפין כחלק מהסכם גג עם המדינה. אם יצא לפועל, הפרויקט צפוי להפוך לגדול מסוגו בארץ, אך בשלב זה הוא עדיין מצוי בשלבי תכנון.

הפרויקטים שאושרו בעיר מוסיפים כ-7 דירות בממוצע לבניין. מדובר בתוספת קטנה יחסית, בהתאם למדיניות עירונית המעודדת חיזוק ותוספת קומות ולא הריסה ובנייה מחדש. העירייה מגבילה את תוספות הבנייה בטענה שמרכז העיר הוא אזור המצוי במחסור מבחינת מבני ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים וקיים חשש שבנייה מאסיבית תעמיס על התשתיות שגם כך מצויות בחסר.

סיבה נוספת לתוספת הנמוכה היא העובדה שבחלק גדול מן הבניינים התוספת הסופית מגיעה לקומה וחצי בלבד. זאת כיוון שעל מנת לממש תוספת של 2.5 קומות, היזמים נדרשים לעמוד בקריטריונים עירוניים של חניות נוספות, ממ"דים ומרפסות, שאינם מתאפשרים תמיד בשל סיבות טכניות כגון מבנה הבניין או חניות בטאבו.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
26 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
28 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
96
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
46
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
69
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

קבוצת א.א רוטשטיין בנייה ופיתוח בע"מ
4 פרויקטים בעיר
שתית בע"מ
4 פרויקטים בעיר
החברה הישראלית להשבחת מבנים בע"מ
3 פרויקטים בעיר
ש. גזית
5 פרויקטים בעיר
א.ג.י.צ בניה בע"מ
3 פרויקטים בעיר
א. אדלר נכסים בע"מ
5 פרויקטים בעיר
איתנים - בניה וחיזוק מבנים בע"מ
3 פרויקטים בעיר
ברקת 38 מבנים בע"מ
5 פרויקטים בעיר
וינברג חן בע"מ
3 פרויקטים בעיר
ת.מ.א. שיקום מבנים בע"מ
3 פרויקטים בעיר
התאגדות דיירים
4 פרויקטים בעיר
משהב
3 פרויקטים בעיר
עתיד החברה לחיזוק והשבחת מבנים בע"מ
3 פרויקטים בעיר
מ.י. יזמות לחיזוק והשבחת מבנים בע"מ
5 פרויקטים בעיר
אי.אר.אם נכסים בע"מ
4 פרויקטים בעיר
לבנת הזהב בע"מ
7 פרויקטים בעיר
אחדות השבחת נכסים בע"מ
2 פרויקטים בעיר
סדא"ש יזום הון והשקעות בע"מ
2 פרויקטים בעיר
סבן יזמות אחרת 26 בע"מ
3 פרויקטים בעיר
עדי עד תמ"א 38 בע"מ
4 פרויקטים בעיר
יובל בניה ונכסים בע"מ
4 פרויקטים בעיר
אם.טי.סיטי בניה נכסים והשקעות בע"מ
3 פרויקטים בעיר
מגשימים נכסים בע"מ
4 פרויקטים בעיר
קרן הגשמה בע"מ
3 פרויקטים בעיר
בוני הקריות באשדוד ח.י. בע"מ
פרויקט אחד בעיר
נאות הצמרת בניה וייזום בע"מ
2 פרויקטים בעיר
י.ח. גרינברג בניה ופיתוח בע"מ
2 פרויקטים בעיר
רויאל גרדן נדלן בע"מ
2 פרויקטים בעיר
אלציון עולה בע"מ
2 פרויקטים בעיר
אנגל נכסים והשקעות בע"מ
3 פרויקטים בעיר
מעוף ייזום ובניה
2 פרויקטים בעיר
אומה י. השקעות 2009 בע"מ
2 פרויקטים בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:

דבר ראש העיר ראשון לציון - דב צור

ראשון לציון נוסדה בשנת 1882 ובשנת 1950 הפכה לעיר. במהלך השנים הואץ תהליך הפיתוח והעיור של ראשון לציון, שכונות חדשות נבנו, אזורי תעסוקה חדשים פותחו והעיר הפכה לרביעית בגודלה בישראל ולמטרופולין שוקק חיים.

אל מול תנופת הפיתוח של האזורים החדשים, בשנים האחרונות החלטנו לשים דגש דווקא על התחדשות עירונית של החלקים הוותיקים בעיר. זהו אתגר מורכב שמחייב מכלול רחב של שיקולים, ובראשם, מניעת צפיפות יתר של העיר ומניעת עומס יתר על מערכות החנייה והתחבורה, החינוך, השטחים הציבוריים ועוד. יחד עם זאת, ברור כי ההתחדשות תורמת לאיכות החיים של תושבי העיר ולפיתוחה החברתי והכלכלי. בתוך המתח הזה פעלנו ולשמחתי אנו רואים עיר וותיקה שהולכת ומתחדשת ועומדת בקו אחד עם חלקיה החדשים של העיר.

בשנים האחרונות הפעלנו מגוון של כלים, ביניהם, תמ"א 38 שאותה אנו רואים כפרויקט חיוני לביטחון ובטיחות תושבי העיר. העירייה אישרה עשרות היתרים לתמ"א 38 ואף מפעילה את החברה הכלכלית של העירייה כחברה יזמית אשר מלווה תושבים, על מנת לסייע להם בתהליך המורכב.

לצד זאת, העירייה יזמה פרויקט ענק של שדרוג רחובות שלמים בעיר הוותיקה, בהיקף של מאות מיליונים. המרחב הציבורי כולו עובר שיפוץ ומתיחת פנים, החל מהכביש דרך אבן השפה של המדרכה ועד לריהוט רחוב חדיש.

במקביל, העיריה מעודדת שיפוץ חזיתות מבנים ישנים באמצעות הלוואות נוחות לבעלי הבתים וכן מתן מערכת תומכת הכוללת מאגר אדריכלים, קבלנים ואנשי מקצוע נוספים שעומדים לרשות התושבים המשפצים. מאות בתים משותפים ברחבי העיר הרימו את הכפפה ועברו מהפך. לצד צעדים אלו, העירייה השקיעה משאבים רבים בפיתוח אזורים שהתיישנו וכעת הפכו למוקדים הומים, כגון, רובע הבילויים באזור התעשייה הישן של העיר, וליבה ההיסטורי של העיר, אשר עובר בימים אלה מהפך באמצעות שימור בתים מראשית ימי המושבה, ופיתוח מאסיבי הן מבחינה פיזית והן מבחינה עסקית וקהילתית.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!