מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 ברמת גן

רמת גן היא העיר המובילה בישראל בקידום תמ"א 38 בפער ניכר, עם כ-20% מכלל הפרויקטים שאושרו בארץ.

כ-250 בניינים ברחבי העיר מצויים קיבלו היתר בנייה או שכבר אוכלסו, וכ-400 מבנים נוספים ממתינים להיתרים. שיעור הדירות החדשות שנמכרות במסגרת תמ"א 38 גבוה במיוחד, ובשנת 2015 הוא הגיע לכ-70% מכלל הדירות החדשות שנמכרות בעיר.

בשונה מרוב הערים, ברמת גן מרבית הפרויקטים מקודמים במסלול הריסה ובנייה מחדש – כ-70% מהבקשות, לעומת ממוצע ארצי של 37%.

למספר הפרויקטים הגבוה השלכות גם על הסביבה העירונית, בפרט לאור הדגש העירוני על מסלול הריסה ובנייה מחדש. בעוד פרויקטים של חיזוק ותוספת מוסיפים בממוצע 7 דירות לבניין בעיר, מיזמי הריסה ובנייה מוסיפים בממוצע 21 דירות לבניין. הדבר גורם לעיתים לעומס משמעותי על התשתיות העירוניות: מבני ציבור, גנים ציבוריים ואפילו מדרכות למעבר הולכי רגל אינן מספיקות תמיד לאוכלוסייה שמתווספת לעיר. תכניות המדיניות העירונית לתמ"א 38 שנמצאת בתהליך כבר מספר שנים, זכתה להמלצות לתיקונים על ידי חוקרת שמונתה. חלק מההמלצות מצמצמות את זכויות הבנייה ואת מספר הקומות, אך עדיין לא ברור אלו מהן יתקבלו על ידי העירייה ומה מידת המענה שהן יספקו לסוגיה החשובה של התאמת התשתיות העירוניות ומוסדות הציבור לגידול הניכר במספר התושבים.

קצב מתן ההיתרים גדל משנה לשנה, עד לשיא של כ-80 היתרים בשנת 2015. עם זאת, לקראת סוף 2015 חלה ירידה בקצב האישורים בעקבות החלטת ועדת הערר המחוזית לאמץ פרשנות מרסנת לזכויות הבנייה במסלול הריסה ובנייה מחדש. גם התיקון החדש בנושא היקף הזכויות עשוי לקדם אחידות , ולהבהיר את התמונה בעניין.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
21 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
25 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
419
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
128
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
197
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

קבוצת טל בר
22 פרויקטים בעיר
קבוצת טלניר יזמות וניהול פרויקטים
15 פרויקטים בעיר
קרן בית וגג
15 פרויקטים בעיר
קוסמופוליס השקעות בע"מ (קרינסקי-גוטליב)
20 פרויקטים בעיר
פגודה בע"מ
11 פרויקטים בעיר
אשדר בוטיק
14 פרויקטים בעיר
ישראמיש השקעות בע"מ
19 פרויקטים בעיר
שמי אשקלוני בע"מ
12 פרויקטים בעיר
אפריקה התחדשות עירונית
14 פרויקטים בעיר
אנגלאינווסט התחדשות עירונית
12 פרויקטים בעיר
סופר בן-צור
7 פרויקטים בעיר
אביב בעיר בע"מ
5 פרויקטים בעיר
ש.ב.ן חברה קבלנית לבניין ולהשקעות בע"מ
6 פרויקטים בעיר
אורבן נדל"ן
9 פרויקטים בעיר
ד.ר. חיזוק ובינוי בע"מ
5 פרויקטים בעיר
התאגדות דיירים
35 פרויקטים בעיר
יזמות פרטית
19 פרויקטים בעיר
גרופין בע"מ
7 פרויקטים בעיר
צליח רוטשילד מימון והשקעות בע"מ
8 פרויקטים בעיר
אלי דן חברה לבנין בע"מ
7 פרויקטים בעיר
שכטר נדל"ן
8 פרויקטים בעיר
קרן נדל"ן בע"מ
6 פרויקטים בעיר
נ.ב.א. לוי חברה להשקעות ובניה בע"מ
5 פרויקטים בעיר
יחד נדל"ן
7 פרויקטים בעיר
קבוצת גבסו בע"מ
6 פרויקטים בעיר
התחדשות אורבנית ייזום ונדל"ן
6 פרויקטים בעיר
קורן שרעבי בניה והשקעות בע"מ
פרויקט אחד בעיר
ארביב פנדגיר בע"מ
7 פרויקטים בעיר
כרכום ייזום ופיתוח
4 פרויקטים בעיר
זוארץ יזמות ופיתוח בע"מ
4 פרויקטים בעיר
אוחנה גרופ - ניהול וייזום פרוייקטים
9 פרויקטים בעיר
איתנים - בניה וחיזוק מבנים בע"מ
5 פרויקטים בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:
ראש העיר רמת גן
ישראל זינגר ראש העיר רמת גן

דבר ראש העיר רמת גן - ישראל זינגר

בונים - אבל באחריות / ישראל זינגר, ראש עיריית רמת-גן

בשנתיים האחרונות עוברת העיר רמת-גן מהפכה בתחומים רבים ובראשם- תחום התכנון והבניה. מעצם היותה של העיר מובילת התחדשות עירונית, אנו נתקלים כבר היום באתגרים שונים שעל מנת לפתור אותם נדרשת חשיבה יצירתית מחוץ לקופסא.

אחד האתגרים טמון בקונפליקט הקבוע הקיים בין דיירים שבתיהם מתחדשים במסגרת תמ"א 38, והם נהנים מן הפרויקט ומתוצאותיו, ובין שכניהם לרחוב, שהבנייה בסמיכות מעוררת בהם אי נוחות מתמשכת לאורך חיי הפרויקט.

במהלך השנה האחרונה, ביצעה העיר מהלכים שונים על מנת לאפשר את המשך הבנייה בעיר, באופן שלא יפגע באלה המעוניינים לחדש את בתיהם, ומאידך יצמצם את אי הנוחות עבור שכניהם למינימום ההכרחי.

כך, בין היתר, לצד תכניות ייחודיות לשכונות שונות בעיר, הליכי שיתוף ציבור לתכנון שכונות, יצירת תכנית לקביעת גובה בנייה באזורים שונים בעיר ועוד, הקפידה העירייה לעבות את מערך הבקרה והאכיפה באתרי הבנייה, באופן שיצמצם ככל הניתן את הקשיים הנגרמים מבניה חדשה.

בנייה לצד אכיפה, בנייה לצד תכניות ממוסדות, בנייה לאורם של עקרונות תכנון קבועים ובהירים- אלה הם המפתחות לקידומה של התחדשות עירונית, המאפשרת לתושבים להעלות את איכות חייהם, להשביח את ערכי הנכס בו הם מתגוררים, וליהנות מאיכות חיים אורבנית מתקדמת.

בימים אלה ממש, מאשרת עיריית רמת-גן את תכנית המתאר רג/53, הקובעת מדיניות תכנונית ברורה בכל חלקי העיר. בעידן בו קבלנים רבים מפזרים לתושבים הבטחות ללא כיסוי שבעקבותיהן עלולים התושבים להיפגע, אני רואה חשיבות קריטית בפרסומה של מדיניות תכנונית זו, שתאפשר לכל תושב לדעת מה בדיוק זכויותיו כשהוא בודק את האפשרות לחדש את הבניין שבו הוא מתגורר וכן תאפשר ליזמים לדעת מה הם יכולים לדרוש בתכניותיהם, ואיזה תכניות לעולם לא יתקבלו.

כך, תוכל העיר רמת-גן להמשיך לבנות ולחדש את העיר, אבל באחריות מלאה כלפי איכות חיי התושבים.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!