מקרא
תמ"א 38 סטאטוס פרויקט
חיזוק והוספה הריסה ובניה
בקשה להיתר
בניה
אוכלס

ניתוח מומחי מדלן על תמ"א 38 ברעננה

ברעננה קיבלו כ-80 בניינים היתרי בנייה במסגרת תמ"א 38, וכ-80 נוספים ממתינים להיתר, נתון המציב אותה במקום החמישי בארץ במספר ההיתרים שניתנו, אחרי הרצליה השכנה ממערב. הפרויקטים שאושרו בעיר מהווים כ-6% מכלל הפרויקטים בארץ. בעיר פועלים כ-80 יזמים, כאשר 8 היזמים המובילים אחראים ל-30% מן הפרויקטים, בדומה לממוצע הארצי.

נושא ההיתרים עבר שינוי משמעותי בשנה האחרונה, שהחל במספר מגבלות חדשות בנושאי חניה וקווי בניין, והמשיך בהקפאתה של תכנית רע/1010 שהתירה ניוד זכויות בבניין עצמו ותוספת של 3.5 קומות לבניינים בני שלוש קומות על עמודים שעוברים חיזוק ותוספת. המגבלות החדשות עלולות לשנות את תמונת ההתחדשות העירונית בעיר ולגרום לירידה בהיקפה, תוך התרכזות המיזמים באזורים שבהם הצפיפות העכשווית היא נמוכה, על מנת להגיע לכדי כדאיות כלכלית. נושא נוסף ייחודי לעיר, היא העובדה כי במקרים רבים מדובר בבניינים עם שתי כניסות, מה שמגדיל את היקף ההשקעה בתשתיות בכל פרויקט.

ההתחדשות העירונית בעיר ממוקדת במרכזה, ובמיוחד לאורך ציר אחוזה וברחובות הסמוכים. מציאות זו עוגנה לאחרונה גם בתכנית המתאר במסגרתה נקבע כי שכונות מרכז העיר – קריית דוד רמז, קריית ויצמן וצפון שכונת מרכז העיר, הן השכונות העיקרית שבהן תתאפשר בנייה של עד 7-8 קומות. עוד נקבע כי במתחמים המוגדרים כמוקדי בנייה לגובה - בדרך כלל לאורך הצירים הראשיים ויצמן ואחוזה, אך גם ברחובות כמו מגדל - תתאפשר בנייה של עד 10 קומות. במרבית העיר גובה הבנייה למגורים אף נמוך מכך, ולמעשה, המדיניות העירונית מקדמת בנייה לגובה נמוך יחסית, במיוחד ביחס לערים אחרות, כאשר הטענה היא שבנייה כזו עולה בקנה אחד עם הרצון לשמר את אופייה הקהילתי של העיר.

הפרויקטים שאושרו מוסיפים 600 דירות נוספות לעיר – 54% יותר מהדירות הישנות שהיו באותם בניינים, כאשר בממוצע נוספו עוד כ-7 דירות לבניין. מדובר בתוספת קטנה יחסית, התואמת את המדיניות העירונית המעודדת חיזוק ותוספת קומות ולא הריסה ובנייה מחדש: רק פרויקטים אחדים הם בניינים שעברו הריסה ובנייה מחדש.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
23 חודשים
זמן ממוצע מהגשת בקשה לקבלת להיתר
27 חודשים
זמן ממוצע מקבלת היתר לאכלוס
83
פרויקטי תמ"א 38
בבקשה להיתר
60
פרויקטי תמ"א 38
מאוכלסים
51
פרויקטי תמ"א 38
בבניה

חברות תמ"א 38 רלוונטיות

אשדר בוטיק
11 פרויקטים בעיר
בקעת תמר בע"מ
10 פרויקטים בעיר
ארד הבונה חברה לבניה בע"מ
6 פרויקטים בעיר
צוק איתן בע"מ
6 פרויקטים בעיר
רינובו בע"מ
3 פרויקטים בעיר
עדי יעדים בע"מ
3 פרויקטים בעיר
בוני בניין
4 פרויקטים בעיר
ש.א.ג. חושן בינוי ופיתוח בע"מ
6 פרויקטים בעיר
החברה לחיזוק מבנים בישראל
3 פרויקטים בעיר
יורם האן חברה לבנין בע"מ
3 פרויקטים בעיר
ע.מאיר יזמות ובנייה בע"מ
4 פרויקטים בעיר
התאגדות דיירים
6 פרויקטים בעיר
אדירים יזמות ובניין והשקעות
פרויקט אחד בעיר
אחים (כ.י.) - השקעות בנדל"ן בע"מ
5 פרויקטים בעיר
בוקרה פרויקטים בע”מ
3 פרויקטים בעיר
קרסו מבנים 38 בע"מ
2 פרויקטים בעיר
קבוצת רויאל (רויאל גרופ)
4 פרויקטים בעיר
קבוצת נאות חן
2 פרויקטים בעיר
יזמות פרטית
3 פרויקטים בעיר
גג אחד רון חיים שרפי בע"מ
2 פרויקטים בעיר
גלובלינקס התחדשות עירונית
2 פרויקטים בעיר
בן-מאור השקעות ונדל"ן בע"מ
2 פרויקטים בעיר
אדם קפיטל גרופ נדל"ן בע"מ
2 פרויקטים בעיר
פז יזמות ובנייה
5 פרויקטים בעיר
קבוצת י.א בינוי ופיתוח בע"מ
2 פרויקטים בעיר
ה.ק.ר יזום וניהול פרויקטים
פרויקט אחד בעיר
ד.ר. חיזוק ובינוי בע"מ
2 פרויקטים בעיר
טרסה יזמות נדל"ן
4 פרויקטים בעיר
ינוב בניה ופיתוח בע"מ
4 פרויקטים בעיר
ג'רר בוקובזה
3 פרויקטים בעיר
א. סביונים יזמות בע"מ
2 פרויקטים בעיר
בוני רעננה - התחדשות עירונית
4 פרויקטים בעיר

משרדי עורכי דין פעילים בעיר

לרשימת משרדי עורכי הדין אשר נבדקו ע"י צוות מדלן ונמצא שהם עוסקים בייצוג בעלי הדירות בתהליכי התחדשות עירונית בסביבה לחצו:
ראש העיר רעננה
ראש העיר רעננה

דבר ראש העיר רעננה -

מדינת ישראל מתמודדת זה שנים בנושא הגדלת מצאי הדירות ובמיוחד לזוגות צעירים ולמשפרי דיור. מדובר בפלח אוכלוסייה שמהווה את העתודה החברתית והכלכלית של מדינת ישראל. צעירים וצעירות בני הארץ ועולים חדשים, רובם בוגרי צבא, אנשים שהשקיעו את מיטב כספם ברכישת מקצוע ואשר מחירי הדיור המאמירים בעשור האחרון אינם מאפשרים להם לרכוש דירה ראויה למשפחתם.

בתנאים בהם רוב הקרקעות מצויות בידי המדינה, יש צורך במדיניות נועזת והחלטית לבניית אלפי דירות לצעירים בכל חלקי הארץ. אינני חולק על החשיבות של מתן עדיפות לפריפריה ויחד אם זאת, חשוב לזכור ולהזכיר כי מעגלי התעסוקה הפתוחים בפני צעירים באזורים אלה קטנים משמעותית מאשר במרכז הארץ. חשובה מאוד מדיניות הממשלה אשר דוחפת בשנים האחרונות פרוייקטים לאומיים עתירי השקעות לקירוב הפריפריה למרכז הארץ בסלילת מסילות ברזל וכבישים המנגישים את כל חלקי הארץ. יש להניח שעם המשך פיתוח תשתיות התחבורה הלאומיות להסעת המונים וקיצור מרחקי הנסיעה תהפוך אופציית המגורים בפריפריה לריאלית ואפשרית עבור אלפי משפחות צעירות, הנאלצות להתגורר במרכז הארץ בשל משלח ידיהם ולשלם שנים ארוכות שכר דירה.

בנתיב מקביל, חשוב בפני עצמו, עומדת בפנינו ההתחדשות העירונית. זהו מנגנון פיתוח עירוני רב עוצמה וחשוב מאין כמוהו, המאפשר שינוי דרמטי באופיים של מרכזי הערים, בנראות שלהם ובעיקר בהפיכתם לאבן שואבת לאוכלוסייה של משפחות צעירות והתחדשות בחיי הקהילה והעסקים באזורים אלה. הדחיפה המשמעותית של שר האוצר, משה כחלון, בנושאים אלה ללא ספק תישא פרי כבר בזמן הקרוב.

המהלכים היום במרכזי הערים אינם יכולים שלא להבחין בתהליכי ההזדקנות של אזורים אלה, שהוקמו בשנות החמישים והששים של המאה הקודמת. באופן מקביל גם האוכלוסייה כאן הולכת ומזדקנת ומשפחות צעירות אינן רואות באזורים אלה פוטנציאל למגורים בשל חוסר במעלית ובמרחב מוגן, המהווה היום צורך קיומי במדינה שבה הפך העורף לחזית.

ההתחדשות העירונית ובעיקר תכנית תמ"א 38 הפכה את הקערה על פיה. עיריית רעננה העמידה תכנית זו במרכז סדר היום של התכניות להתחדשות עירונית ועד היום כבר מתוך פוטנציאל של כ- 300 בניינים בהם ניתן להחיל תכנית זו, למחציתם כבר הוגשו היתרי בנייה, וקרוב ל- 40 בניינים כבר השלימו בנייתם. קשה לתאר במילים את המהפך שחל כתוצאה ממהלך זה, המהווה מנוע צמיחה עירוני וקהילתי, שהולך ומשנה את פניהם של רחובות רבים במרכז העיר, מגדיל את היצע יחידות דיור ותורם תרומה חשובה בחיזוק הבניינים נגד רעידות אדמה. במקביל אנו עדים גם לתהליכים של כניסת משפחות צעירות ושינוי במרקם העסקים והחיים הקהילתיים באזורים אלה.

לצערי, התכנית המקבילה להתחדשות עירונית של "פינוי בינוי" לא הצליחה עד כה להמריא בשל קשיים רבים, תכנוניים ואחרים ויש גם בה פוטנציאל חשוב מאד להגדלת היצע הדירות בכל חלקי הארץ.

אני קורא לקובעי המדיניות ולראשי הערים לפעול לקידומן של תכניות אלה, המהוות בשורה חשובה לתוספת אלפי יחידות דיור בכל הארץ במקביל לתכניות בנייה לצעירים ולמשפרי דיור על קרקעות מדינה. חובתנו לצעירי הארץ הזו חייבת לעמוד נגד עינינו יום יום ולהעמיד להם את התנאים הבסיסיים לבנות את חייהם ומשפחותיהם במדינת ישראל.

תאריך עדכון: 30/06/2016
טען עוד...
*הבהרה: הסקירה שלהלן נערכה ע"י אתר מדלן. למעט במקומות בהם מצויין במפורש, המידע המוצג בסקירה זו איננו מכיל מידע מטעם היזם או כל גורם רישמי אחר. אין לראות באמור לעיל משום המלצה לביצוע פעולות ו/או חוות דעת ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הינו לצרכי עזר בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ פרטני בהתחשב בנתונים ובצרכים האישיים של כל אדם. ככל שייעשה שימוש כלשהו במידע הנ"ל, הינכם עושים זאת על דעתכם ועל אחריותכם הבלעדית בתנאי השימוש. ט.ל.ח מצאתם שגיאה? דווחו לנו!